Суштина масонерије: Пут светлости и знања

Масонерија је древна и племенита традиција која кроз векове инспирише људе да теже вишим идеалима, самоусавршавању и братској љубави. Њену суштину не чине само ритуали и симболи, већ пре свега њена филозофија, морални принципи и тежња ка духовном развоју.
Порекло и духовни корени
Масонерија у својој модерној форми потиче из средњовековних зидарских еснафа, али су њени корени дубоко уткани у древне мистичне традиције, херметизам, розенкројцерство, па чак и езотерична учења Египта, Грчке и Јерусалима. Њена суштина лежи у трагању за истином, слободом и правдом, као и у личном усавршавању сваког појединца.
Симболи као путокази ка истини
Масонски симболи, попут угломера и шестара, светла и стубова храма, служе као алегорије које воде масона ка дубљем разумевању живота и сопствене улоге у њему. Велики Архитекта Универзума, централни појам масонске духовности, није везан за одређену религију, већ симболизује вишу интелигенцију, ред и хармонију у космосу. Нико не може постати слободни зидар уколико не верује у Бога.
Братство и етика
Један од најважнијих принципа масонерије јесте братска љубав, која премошћује разлике међу људима и ствара заједницу засновану на поверењу, части и међусобној помоћи. Масон мора да буде човек од речи, човек који се залаже за истину и који живи у складу са високим моралним нормама.
Иницијација и степени
Пролазак кроз масонске степене није само формални чин, већ дубоко духовно искуство. Симболично путовање у првом степену означава остављање незнања иза себе, док наредни степени воде ка постепеном откривању скривених знања и истина. То је пут ка унутрашњем просветљењу, где сваки масон постаје градитељ сопственог моралног и духовног храма. Такозвана Плава масонерија има три степена, и то степен Ученика, степен Помоћника и степен Мајстора Масона.
Универзална филозофија
Иако различите масонске традиције могу имати различите ритуале, све оне деле исту суштину – подстицање човека на контемплацију, морални раст и рад на добробити човечанства. Масонерија није религија, али је дубоко духовна; није политички покрет, али се бори за слободу и правду.
Бити масон значи бити човек који непрестано тежи светлости знања, правде и врлине. Масонерија није само организација – она је начин живота, стаза којом се корача са чашћу, мудрошћу и љубављу према човеку и Универзуму.